شما میتوانید برای تهیه این محصول و گرفتن اطلاعات بیشتر با مجموعه خانه گیاهان دارویی تماس گرفته و سفارشات خود را ثبت کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد فروش تماس بگیرید:
 • کارشناس فروش : ۰۹۹۰۹۲۴۲۴۹۰
 • تلفن : ۷۱۷۰۵-۰۲۱
 • پشتیبانی : ۰۹۹۰۹۲۴۲۴۹۶

متانول ( Methanol) چیست؟

متانول الکلی است یا باید بگوییم ماده ایست بی‌‌رنگ با بوی خاص و فراریت بالا.

نام‌های متانول

سایر اسامی( فارسی): متیل الکل، الکل متیلیک، متیل هیدرات، متیل هیدروکسید و الکل چوب

سایر اسامی( انگلیسی): Methyl Alcohol، Methyl Hydrate، Methyl Hydroxide، MethylicAlcohol،Wood Alcohol، Methyl، Hydroxymethane

تاریخچه متانول

متانول نخستين بار توسط A Mittasch  در سال ۱۹۱۳ از مونواکسیدکربن و هیدروژن در مجاورت کاتالیست آهن تهیه شد و ده سال بعد در سال ۱۹۲۳ با استفاده از كاتاليست‌های كرم و روی اولین واحد سنتز متانول صنعتی بوسیلهBadische Aniline-Und Soda Fabric Ludwigshafen مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

روش‌های تولید متانول:

در گذشته متانول از هیدروژن‌دار کردن کاتالیزوری مونوکسیدکربن به‌دست می‌آمد. مخلوط هیدروژن و مونوکسیدکربن با نسبت ضروری، از واکنش آب با متان، آلکان‌های دیگر یا زغال سنگ در دمای بالا به‌دست می‌آمد.

در شیوه مدرن تولید متانول، از کاتالیزورهایی استفاده می‌شود که در فشارهای پایین عمل می‌کنند و کارایی موثرتری دارند. امروزه گاز سنتز مورد نظر برای تولید متانول مانند گذشته از زغال بدست نمی‌آید، بلکه از واکنش متان موجود در گازهای طبیعی تحت فشار ملایم ۱۰-۲۰ اتمسفر و دمای ۸۵۰ درجه سانتی‌گراد با بخار آب و در مجاورت کاتالیزور نیکل تولید می‌شود. CO و H۲ تولید شده، تحت تاثیر کاتالیزوری که مخلوطی از مس و اکسید روی و آلومینیوم است، واکنش داده و متانول ایجاد می‌کنند. این کاتالیزور اولین بار درسال ۱۹۶۶ توسط ICI استفاده شد. این واکنش در فشار ۵۰-۱۰۰ اتمسفر و دمای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد.

روش دیگر تولید متانول، واکنش دی‌اکسیدکربن با هیدروژن اضافی است که تولید متانول و آب می‌کند.

کاربرد های متانول:

 1. انواع چسب‌های صنعتی
 2. استفاده از متانول در انواع حلال‌ها و ضدیخ
 3. تولید انواع پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره
 4. متیل متاکریلات برای تولید انواع لامینیت‌ها و انواع ورنی و…
 5. در تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه، دوربین‌های عکاسی
 6. فرمالدئیدها( فرمالین) جهت مصارف خانگی و تولید انواع رزین‌ها
 7. تهیهM.T.B.Eجهت ارتقا درجه آرام سوزی بنزین و جایگزین TEL
 8. استفاده از دی متیل اتر موجود در متانول به جای cfc ها  در افشانه‌های آتروسل به عنوان پیشرانه
 9. اسید استیک و استفاده از آن به‌عنوان محصول نهایی و یا استفاده برای تهیه انواع استات سلولز برای انواع الیاف و پارچه

 

خطرات متانول:

شایع ترین علت مسمومیت با متانول در کشور ما ناشی از مصرف مشروبات الکلی آلوده به متانول است. این مسئله در مورد مشروبات الکلی به ظاهر استاندارد تحت عنوان ویسکی، آبجو، شراب و… در بازارهای غیرقانونی به فروش میرسد گزارش شده است. آنچه به عنوان الکل صنعتی استفاده میشود ممکن است دارای مقادیر قابل توجهی متانول باشد. در مواردی نیز مشاهده گردیده که شیشه های فروخته شده تحت عنوان الکل طبی هم حاوی مقادیر قابل توجهی متانول بوده اند. در کشور ما نیز مواردی از همه گیری مسمومیت با متانول گزارش شده است . متانول به عنوان حالل در محلول های چاپ و تکثیر ، چسب ها، رنگ، جالدهنده ها و ثابت کننده ها مورد استفاده می باشد و بسیاری از این محصوالت در منازل یافت میشوند. همچنین به صورت وسیعی به عنوان یک ضد یخ در محلول های شیشه شوی اتومبیل، به عنوان افزودنی گازولین و به عنوان سوخت چراغ الکلی به کار میرود.

 

 

شما میتوانید برای خرید متانول با واحد فروش ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست